buruma172_Carl CourtGetty Images_trump supporters japan Carl Court/Getty Images

Neoslabená americká globální kultura

NEW YORK – Amanda Gormanová pozoruhodným přednesem své básně „The Hill We Climb“ při inauguraci amerického prezidenta Joea Bidena dojala miliony. Pro předního holandského nakladatele to byl dostatečný důvod pověřit tamní význačnou spisovatelku přípravou překladu. Volba Marieke Lucas Rijneveld, autorky románů oceněné Mezinárodní Bookerovou cenou, která je běloška a označuje se za nebinární, vyvolala ale v Nizozemsku okamžitý nesouhlas černošských aktivistů. Požadovali, aby Afroameričanku Gormanovou překládal člověk černošského původu. Výběr bělošské překladatelky způsobil jednomu z protestujících „bolest“. Rijneveld od záměru odstoupila.

Na druhém konci světa, v Japonsku, místní stoupenci americké krajně pravicové konspirační teorie QAnon zatím přidávají své vlastní praštěné výmysly ke sdílené víře, že Donald Trump byl oloupen o prezidentství. Japonští přívrženci QAnon jsou přesvědčeni, že Japonsko ze zákulisí ovládají zlovolní cizinci a že císařská rodina může za všechno od atomové bomby po pustošivé zemětřesení roku 2011. Jestli to ještě není dost hodné podivu, jedna skupina japonských ctitelů QAnon zbožňuje zostuzeného bývalého amerického armádního generála Michaela Flynna.

Vliv americké kultury zůstává v tom lepším i horším stejně silný jako dřív. Přinejmenším v tomto ohledu jsou zprávy o americkém úpadku značně zveličené. Přes vzestup Číny, ohromné bohatství Evropské unie a trapný spektákl Trumpova prezidentství lidé po celém světě při hledání kulturních a politických podnětů stále vzhlížejí k Americe.

https://prosyn.org/0G37zMtcs